Educatia Gifted
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Educatia Gifted

Prin gifted education se respecta natura divina a omului si nu omul-marfa, omul de consum. Noi promovam omul creator, omul capabil sa-si dezvolte potentialele., Florian Colceag, Presedinte IRSCA Gifted Education
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 August Rush

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
adina
Admin
adina


Mesaje : 58
Data de înscriere : 05/08/2008

August Rush Empty
MesajSubiect: August Rush   August Rush I_icon_minitimeMier Aug 06, 2008 1:06 am

La recomandarea lui Lajos m-am uitat si eu la filmul acesta in seara asta . Un film de inspiratie, fenomenal, idealistic si perfect in idealismul sau. Puterea pusa in inima noastra ar trebui lasata sa se descatuseze, pentru a produce acele minuni care pot aduce perfectiune in viata noastra... limbajul inimii ? iubirea , nimic nu o poate opri din manifestare decat temporar - un film excelent, care te face sa visezi frumos, ca totul este posibil, un actor -copil ideal pentru rol, cu ochii scanteind si gropite in obraji, frumos foarte. Merita vazut , Nota 10 din partea mea.
Sus In jos
https://gifted.forumgratuit.ro
Angel

Angel


Mesaje : 21
Data de înscriere : 05/08/2008

August Rush Empty
MesajSubiect: Ne ramane sa facem un test de speranta!   August Rush I_icon_minitimeMier Aug 06, 2008 8:47 am

Cât de repede ești dispus să renunți și s-o iei pe alt drum? Nu testează matematica din noi. Testează matematica sufletului. Brusc, îmi amintesc acum că, dacă am avea credință cât un bob de muștar, am putea muta munții din loc. Merită văzut chiar și numai pentru acest test!

August Rush este numele de „scenă” al unui copil de orfelinat de 11 ani (Evan Taylor), numele pe care i-l dă șeful bandei de copii ai străzii – numit „vrăjitorul” (îl vedeți, cu ocazia asta, și pe Robin Williams într-un rol negativ, surpriză) – în mijlocul căreia va nimeri după ce va fugi de la orfelinat. Este un copil sensibil la muzică, aude toate sunetele, simte ritmul muzical în fiecare mișcare a naturii, gustă din plin armonia pe care o pot ele crea laolaltă, involuntar. În urechea lui, toate involuntarele se adună pentru a forma o armonie. Întrebat fiind la un moment dat dacă îi place muzica, răspunde: „Mai mult decât mâncarea!”. .

Are tot timpul convingerea că părinții lui trăiesc undeva, că l-au iubit întotdeauna și că muzica e un mod prin care el îi poate auzi și, în final, găsi. E surprinzător ce îi răspunde Evan unui coleg de orfelinat care vrea să-i scoată din cap gărgăunii cu iubirea și căutarea părinților. „De ce să-ți pese de ei? Nu vezi că nu vin niciodată să te caute?”, la care Evan găsește răspunsul: „Dacă nu mă caută ei, înseamnă că trebuie să-i caut eu!” Iată o probă a dragostei…

Părinții lui pierd legătura unul cu celălalt în urmă cu 11 ani. Mamei, având un accident cât timp e însărcinată (sarcină nedorită de către tatăl ei) i se spune că a murit copilul ei. Află de acest copil abia acum, la 11 ani după, când tatăl ei îi spune înainte de a muri, moment în care căutarea devine reciprocă. Evan ajunge la o școală de muzică foarte renumită, geniul lui muzical fiind descoperit de către un dirijor de cor dintr-o biserică. Mama – violonistă, tatăl – solistul vocal al unei trupe rock.

E evident că talentul lui pentru muzică s-a moștenit în „cantitate considerabilă”. S-a moștenit chiar echilibrat din punct de vedere al „surselor”, stilul pe care îl cântă fiind o combinație uimitoare între clasicul mamei și modernul tatălui.

Va invit sa vedeti o parte din film
http://video.google.com/videosearch?q=evan+taylor&sitesearch=#q=August%20Rush


Finalul îi aduce în același context. Împreună, ca un premiu al veșnicei speranțe a lui Evan că într-o zi îi va găsi.

Nouă ne rămâne să ne facem un test de speranță, de credință sau de optimism dincolo de rațiune. Sigur că filmului i se poate reproșa excesul de realitate excepțională; sau de irealitate. Însă nu e viața fiecăruia în parte un excepțional diferit de „realitatea” pe care și-o imaginează celălalt?

www.investesteincopii.blogspot.com
Sus In jos
Virgilius

Virgilius


Mesaje : 5
Data de înscriere : 12/08/2008

August Rush Empty
MesajSubiect: Re: August Rush   August Rush I_icon_minitimeMar Aug 12, 2008 12:30 pm

Multumesc mult pentru recomandare. sunny sunny sunny king queen cheers
Sus In jos
Continut sponsorizat





August Rush Empty
MesajSubiect: Re: August Rush   August Rush I_icon_minitime

Sus In jos
 
August Rush
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Educatia Gifted :: Discutii libere, tehnice samd :: Filme de vazut-
Mergi direct la: