Educatia Gifted
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Educatia Gifted

Prin gifted education se respecta natura divina a omului si nu omul-marfa, omul de consum. Noi promovam omul creator, omul capabil sa-si dezvolte potentialele., Florian Colceag, Presedinte IRSCA Gifted Education
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ai intalnit vreodata un copil deosebit?

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
adina
Admin
adina


Mesaje : 58
Data de înscriere : 05/08/2008

Ai intalnit vreodata un copil deosebit? Empty
MesajSubiect: Ai intalnit vreodata un copil deosebit?   Ai intalnit vreodata un copil deosebit? I_icon_minitimeJoi Aug 07, 2008 12:14 am

Am avut ocazia sa intalnesc copii minune - mici genii - in cariera mea didactica. Se intampla foarte rar, si de fiecare data m-am simtit depasita de situatie.

Imi aduc aminte acum de o fosta eleva care la 7 ani scria poezii , romane, desena peisaje, descoperea diverse asociatii intre fenomene, acum in anul I studenta la Informatica. O eleva eminenta. MEreu insa neinteleasa insingurata in mijlocul tuturor, privita putin ciudat de catr eparinti, acestia cerandu-i din ce in ce mai mult, cu o conformatie ascetica, si suferind de astm. Ma privea cu speranta si sorbea cuvintele in timpul lectiilor, uneori afisa un aer putin superior fara insa a deveni sfidatoare sau obraznica. De cele mai multe ori aveam impresia ca ma aflu in fata unui om mult mai in varsta decat mine, desi era doar un copil de 7 ani.
Sus In jos
https://gifted.forumgratuit.ro
Angel

Angel


Mesaje : 21
Data de înscriere : 05/08/2008

Ai intalnit vreodata un copil deosebit? Empty
MesajSubiect: Sansa inseamna sa oferi puterea copilului de a-si manifesta valoarea adevarata!   Ai intalnit vreodata un copil deosebit? I_icon_minitimeDum Sept 14, 2008 8:49 pm

Eu zilnic intalnesc copii minunati despre care pot sa spun ca sunt cu mult deosebiti decat natura care i-a inzestrat. Asta pentru ca foarte multi dintre ei au trait experiente adulte la varsta copilariei. S-au maturizat prea repede pentru ca asa le-a fost soarta. Unii au crescut cu parinti, altii fara. Daca ar fi sa vorbesc despre un caz particular, cred ca as fi scris sute de pagini despre Eugen, Noris, Andrei, Radu Andrei ( imi pare rau ca nu a fost selectat pentru Scoala de Vara a Educatiei de Excelenta), Anisia, Evelin, Bogdan, si multi altii.
Avem multe de invatat de la ei!

Eu le urez mult succes in noul an scolar care vine, sa le aduca multe bucurii si experiente frumoase:)

Cu deosebit repect si imbratisari,
Lajos
Sus In jos
 
Ai intalnit vreodata un copil deosebit?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Educatia Gifted :: Cluburi :: Clubul mentorilor-
Mergi direct la: