Educatia Gifted
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Educatia Gifted

Prin gifted education se respecta natura divina a omului si nu omul-marfa, omul de consum. Noi promovam omul creator, omul capabil sa-si dezvolte potentialele., Florian Colceag, Presedinte IRSCA Gifted Education
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Reteaua CRED - afiliere

In jos 
AutorMesaj
adina
Admin
adina


Mesaje : 58
Data de înscriere : 05/08/2008

Reteaua CRED - afiliere Empty
MesajSubiect: Reteaua CRED - afiliere   Reteaua CRED - afiliere I_icon_minitimeDum Aug 10, 2008 11:35 am

Reteaua CRED - Centrul de Resurse pentru Educatie Diferentiata - este alcatuita din Scoli, Licee, care doresc afilierea devenind in comunitatea in care isi desfasoara activitatea un centru de resurse. Afilierea este atestata de IRSCA Gifted Education si este castigata prin organizarea unui eveniment dedicat educatiei diferentiate, sau prin participarea cadrelor didactice la cursurile Scolilor de Excelenta.

In prezent reteaua cuprinde toate scolile care au avut reprezentanti la Scoala de IArna de la BRasov , lor alaturandu-se Scoala Remus Opreanu din Constanta , unde a fost organizata o intalnire cu parintii si profesorii in care au fost prezentate principiile educatiei diferentiate, activitatea IRSCA .

Speram ca pe parcurs sa se afilieze si alte scoli si licee astfel incat accesul la resurse privind educatia diferentiata pentru parinti sa fie mai usor.

Scoala de Iarna a Educatiei de Excelenta Brasov 2-10 februarie face totodata publice rezultatele muncii misionare a grupurilor nucleu din 15 judete pentru lansarea Scolii pe bune, proiectul Educatiei de excelenta pentru o Alta Romanie - peste 70 de cadre didactice din domeniul preuniversitar si universitar au contribuit la lansarea unor proiecte fundamentale pentru o educatie de excelenta:

Citat :
Lansarea CRED - Centrul Roman pentru Educatie Diferentiata pe o platforma de colaborare online (centrul fiind prevazut a lua fiinta cu denumirea oficiala de Centrul National pentru Instruire Diferentiata prin Legea 17/2007 si Proiectul Legii Invatamantului Preuniversitar, art 52- 2 legi organice), descentralizat pe cele 8 regiuni ce urmeaza sa fie finantate de Consiliile Locale si Judetene din cele 8 regiuni. CRED este mai mult decat manifestul de credinta al cadrelor didactice in succesul generatiei noi, este un plan de actiune pentru Romania realizat pe baza experientei internationale de catre expertii in educatie din cadrul EDUGATE;
Formarea retelei de peste 35 de gradinite, scoli, licee si universitati in 15 judete afiliate proiectului national gifted education;
Formarea parteneriatului intre Universitatea Spiru Haret Brasov, Facultatea de Psihologie Pedagogie si IRSCA Gifted Education pentru demararea unei cercetari nationale in domeniul gifted education;
Redactarea ghidului pentru parinti in descoperirea si dezvoltarea potentialului copiilor ce va fi sustinut pentru diseminare cu sprijinul financiar al Consiliului Judetean Brasov;
Lansarea revistei si newsletterului Excelenta in format electronic – ce va reflecta dezvoltarea sistemului educatiei de excelenta in Romania.
Transfigurarea participantilor, atmosfera incinsa, afirmarea increderii intr-un alt fel de viitor pentru Romania s-au bazat pe refacerea increderii in sine si restabilirea adevarului: „Speranta unui neam depinde de intelepciunea cu care dascalii stiu sa modeleze bulgarii de aur daruiti din inalt in chip de copil. A fost o scoala a sacrului misiunii de dascal.” A fost Scoala Schimbarii – scoala in care fiecare participant si-a reactivat capacitatea personala de a se schimba si de a invata, de a fi deschis la nou, si de isi depasi limitarile.

Lista de scoli :
Reteaua CRED include scolile de la Scoala de Vara + scoli, gradinite, colegiile:

Scoala generala nr. 8, jud. Brasov

Scoala generala nr. 24, jud Brasov

Scoala generala nr. 2, Fagaras, jud. Brasov

Scoala generala nr. 25, Brasov, jud Brasov

Scoala generala nr. 6, Brasov, jud Brasov

Scoala generala Sinpetru, Brasov, jud Brasov

Gradinita nr. 19 A, Brasov, jud Brasov

Gradinita nr. 28, Brasov, jud Brasov

Gradinita nr. 26, Brasov, jud Brasov

Colegiul National de Arta Regina Maria, Constanta

Liceul Teoretic "Dan Barbilian", Campulung Muscel, jud. Arges

Scoala "Mihail Sadoveanu" nr 11, Galati, jud Galati

Gradinita cu program prelungit nr. 12, Timisoara, jud Timis

Colegiul de Arta "Ciprian Porumbescu", Suceava

Scoala nr. 4, Suceava

Gradinita cu program prelungit "Mihai Eminescu", Targu-Jiu

Grup Scolar Industrial Metalurgic, Galati

Scoala Internationala, Cluj Napoca

Liceul teoretic "Marin Preda", Odorheiu Secuiesc

Scoala cu clasele I -VIII "Evanghelie Zappa", Brosteni, jud. Ialomita

Scoala cu clasele I -VIII nr 16, Constanta

Scoala "Tudor Vladimirescu" nr 16, Targoviste

Gradinita nr. 4, Radauti

Gimnaziul "Sfantul Gheorghe", Sangeorgiu de Mures, jud. Mures

Scoala "Andrei Saguna", Deva

Liceul Teoretic "Mihai Eminescu", Calarasi

Grup Scolar Industrial, minier, Lupeni

Scoala Generala nr 3, Lupeni, jud. Hunedoara

Scoala nr. 3 Botosani, jud. Botosani

Scoala Speciala, Brasov, jud. Brasov

Universitatea "Stefan cel Mare", Suceava, jud Suceava

Gradinita nr. 6, Suceava, jud Suceava

Colegiul National "Al. Papiu Ilarian", Targu Mures, jud. Mures

C.C.D Mures, Targu Mures, jud. Mures

Scoala "Mihai Voda", Plesa, jud. Prahova

Scoala "Remus Opreanu" Constanta
Sus In jos
https://gifted.forumgratuit.ro
 
Reteaua CRED - afiliere
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Educatia Gifted :: IRSCA Gifted Education :: Resurse oferite de supradotati.ro-
Mergi direct la: